Licznik Geigera

Ałła Pugaczowa dla likwidatorów

Fot. Алла Пугачева. Live! / YouTube

Blisko 9 tysięcy osób wzięło udział w koncercie, który na początku września 1986 r. odbył się w obozie likwidatorów w Zielonym Przylądku. Główną gwiazdą wieczoru, która przyjechała wesprzeć walczących ze skutkami awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, była Ałła Pugaczowa. Wraz z nią wystąpiła grupa muzyczna Recital oraz trio choreograficzne Ekspresja.

Podczas koncertu w Zielonym Przylądku odbyła się światowa premiera utworu „Dwie gwiazdy”. Cały koncert trwał ponad trzy godziny. Zachowały się fragmenty zapisu tego wydarzenia w postaci reportażu sowieckiej telewizji:

Obóz likwidatorów Zielony Przylądek znajdował się we wsi Stracholesie na północno-wschodnim brzegu Zbiornika Kijowskiego. Osiedle likwidatorów było dobrze wyposażone – znajdowała się tam m.in. stołówka, sklepy i dom kultury.

Po wybudowaniu obozu nazwę wsi Stracholesie zmieniono na Zielony Przylądek. Do starej nazwy powrócono dopiero w 1991 r. po likwidacji obozu.

Ałła Borisowna Pugaczowa to radziecka i rosyjska piosenkarka, kompozytorka, aktorka, autorka tekstów, reżyserka i producentka muzyczna. Do dziś jest uznawana za ikonę piosenki rosyjskiej i jedną z najpopularniejszych artystek radzieckich i rosyjskich.

Po latach Pugaczowa przyznała, że jej wizyta w strefie wykluczenia była błędem. – Czterech bohaterów w cudzysłowie. Nie należało tego robić! Nie należało na to pozwalać sobie i tym, których ja z sobą wiozłam – mówiła w jednym z wywiadów.

Oksana Petranyuk: to właśnie my otworzyliśmy drzwi dla wyjazdów artystów do Zony