Licznik Geigera

Borys Tynka absolwentem Uniwersytetu Czarnobylskiego

Fot. Borys Tynka
Fot. Borys Tynka

Borys Tynka jako pierwszy Polak ukończył kurs przewodników w ramach Uniwersytetu Czarnobylskiego. Podróżnik, przewodnik i autor książek o Ukrainie we wtorek, 7 lipca zdał końcowe egzaminy.

„Już mogę się pochwalić, o godzinie 12 ukraińskiego czasu zostałem pierwszym cudzoziemcem na świecie, który zakończył kurs przewodników po czarnobylskiej strefie wykluczenia oraz pozytywnie zaliczył egzamin zarówno praktyczny jak i teoretyczny. O kwestiach formalnych związanych z pracą w Zonie nie ma sensu na razie się zastanawiać, przyjdzie jeszcze na to czas, ważne, że zrobiłem to” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Czarnobylski rozpoczął działalność w połowie maja br., a program edukacyjny został przygotowany przez Chernobyl Tour oraz Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie. Absolwenci kursu otrzymali państwowy certyfikat. Najlepsi będą mogli zmierzyć się w pracy z turystami czarnobylskimi.

Przypomnijmy, że aby zostać oficjalnym przewodnikiem, należy posiadać obywatelstwo ukraińskie lub mieć zgodę na pracę na Ukrainie. Licencję COTIZ-u wśród obcokrajowców posiada Ann Merrill z firmy Chernobyl Tour, która zajmuje się obsługą grup naukowych. Czy dołączy do niej Borys Tynka?

Więcej informacji o Borysie na jego stronie internetowej turystykawsieci.com.pl.

Polak na Uniwersytecie Czarnobylskim – zdjęcia Borysa Tynki