Licznik Geigera

Święto pracowników czarnobylskiego rezerwatu

Fot. Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник

7 lipca na Ukrainie obchodzony jest Dzień pracownika rezerwatu przyrody. Swoje święto obchodzą więc także pracownicy Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery, który powstał w 2016 r. Głównym celem stworzenia obszaru chronionego na terenie Zony jest zachowanie unikalnej flory i fauny, kontrola sytuacji hydrologicznej, rekultywacja terenów skażonych radiacyjnie oraz międzynarodowe badania naukowe.

Rezerwat obejmuje powierzchnie 227 tysięcy hektarów, co stanowi około 2/3 powierzchni Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. To największy tego typu rezerwat na Ukrainie. Jest on wyjątkowy m.in. ze względu na różnorodność lądowych i wodnych fitosystemów, krajobrazy i dużą liczbę gatunków roślin i zwierząt.

Flora rezerwatu obejmuje 1256 roślin naczyniowych, 120 gatunków porostów i 20 gatunków mchów. Odnotowano tam także aż 300 gatunków kręgowców, z czego aż 75 znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

Pracownicy rezerwatu każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby zachować różnorodność biologiczną, a także zdobywać fundusze na rozwój rezerwatu.

Zobacz film:

(dazv.gov.ua / CC BY 4.0)

Nasłuchiwanie nietoperzy