„Czarnobyl.33. Zapal swoją świeczkę”

W nocy z 25 na 26 kwietnia w Prypeci odbędzie się kolejna edycja akcji „Czarnobyl. Zapal swoją świeczkę”. Dla uczczenia 33. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu byli mieszkańcy miasta Prypeć, likwidatorzy, pracownicy Zony, przedstawiciele świata kultury i mediów, a także zaproszeni goście zapalą symboliczne świeczki.

„W noc z 25 na 26 kwietnia o godz. 1.24, w chwili wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w Prypeci – opuszczonym mieście energetyków, zapalimy 33 świeczki, aby uczcić pamięć ludzi, których już z nami nie ma; pamięć dzieci żywych i tych nienarodzonych; pamięć o tym, że do największej przemysłowej katastrofy doszło właśnie tutaj” – czytamy na stronie akcji, którą organizuje były mieszkaniec Prypeci i założyciel organizacji Centr Pripyat.com Aleksander Sirota.

W ramach akcji przeprowadzone zostaną podobne wydarzenia w innych miastach Ukrainy i całego świata.

Po raz pierwszy akcja „Zapal swoją świeczkę” została przeprowadzona w internecie w 2008 r. Wówczas zaangażowani w nią blogerzy i twórcy stron zmienili logotypy swoich witryn, umieszczając przy nich grafiki ze świeczkami. W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowano ją w Prypeci.

Więcej informacji na Facebooku.

(unian.net, pripyat.com)