Licznik Geigera

Czarnobyl bazą szkoleniową dla Politechniki Kijowskiej

Fot. chnpp.gov.ua / CC BY 4.0

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu stanie się oficjalną bazą naukowo-szkoleniową Narodowego Uniwersytetu Technicznego – Politechniki Kijowskiej. 20 września podpisano porozumienie pomiędzy władzami elektrowni, uczelni i Sławutycza.

Od teraz studenci jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych Ukrainy będą mogli kształcić się w Sławutyczu – mieście satelickim elektrowni jądrowej w Czarnobylu, a także odbywać praktykę bezpośrednio na terenie przemysłowym przedsiębiorstwa w strefie wykluczenia.

– Elektrownia jądrowa w Czarnobylu zgromadziła ogromną ilość doświadczeń, w tym tych absolutnie wyjątkowych – w zakresie przezwyciężania skutków awarii spowodowanych przez człowieka i likwidacji obiektów jądrowych. Jesteśmy gotowi, aby podzielić się tym doświadczeniem ze zdolną ukraińską młodzieżą – powiedział Serhij Martynow, p.o. dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Prorektor politechniki ds. naukowo-pedagogicznych Oleksij Żuczenko podkreślił, że trwająca od ponad roku współpraca z elektrownią jądrową w Czarnobylu ma obecnie wielkie szanse na pogłębienie, gdyż strefa wykluczenia potrzebuje specjalistów, a studenci mogą zdobyć wiele praktycznego doświadczenia.

Porozumienie to także szansa dla Sławutycza. – Mamy porozumienie w sprawie współpracy miasta w zakresie szkolenia kadr dla tych procesów, które zachodzą zarówno w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, jak i w strefie wykluczenia. Udział Sławutycza w kształceniu wysokiej klasy specjalistów to potencjał kadrowy dla przenoszonych przedsiębiorstw, nowe projekty, doświadczenia i status naukowy – powiedział mer miasta Jurij Fomiczew.

(chnpp.gov.ua / CC BY 4.0)