Czarnobyl miejscem turystycznym. Zełenski podpisał dekret

Wołodymyr Zełenski, fot. president.gov.ua

Wołodymyr Zełenski, fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma poważne plany dotyczące Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – informuje serwis segodnya.ua. W środę, 10 lipca, podpisał dekret, który ma na celu opracowanie i przyjęcie strategii rozwoju Zony jako miejsca turystycznego.

Dokument nosi nazwę „O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”. W ramach nowego programu planowane są nowe trasy turystyczne, w szczególności drogą wodną, a także powstanie nowych i modernizacja obecnych punktów kontrolnych. Mają zostać również zweryfikowane obecnie obowiązujące zakazy i ograniczenia, np. te dotyczące fotografowania niektórych obiektów na terenie Zony. Dekret przewiduje również popularyzację turystyki czarnobylskiej poza granicami Ukrainy.

– Musimy nadać tej części Ukrainy nowe życie. Do tej pory Czarnobyl był negatywną częścią ukraińskiej marki. Nadszedł czas, aby to zmienić. Czarnobyl to unikalne miejsce na naszej planecie, w którym natura odradza się po globalnej katastrofie technicznej, spowodowanej przez człowieka i gdzie jest prawdziwe miasto duchów. Musimy pokazać to miejsce światu – naukowcom, ekologom, historykom i turystom – powiedział Wołodymyr Zełenski.

W środę, 10 lipca, odbyło się uroczyste przekazanie nowego sarkofagu pod zarząd Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. To kolejny krok na drodze do uruchomienia wszystkich systemów konstrukcji, którą od 2012 r. budowało konsorcjum Novarka. Wedle planów Arka ma zostać w pełni uruchomiona jesienią br.

(segodnya.ua, dazv.gov.ua, president.gov.ua)