Licznik Geigera

Czarnobylski medal Pierre’a Cardina

„Never Again – Priority Environment”

Z okazji piątej rocznicy katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pojawiła się specjalna kolekcja, w której skład weszły m.in. biżuteria, rzeźby, medale i przypinki. Jej autorem był znany projektant mody Pierre Cardin. Z tej kolekcji pochodzi m.in. medal „Never Again – Priority Environment” („Nigdy więcej – Priorytet dla środowiska”). Środki z jego sprzedaży przeznaczono na wsparcie uruchomionego w tym samym roku programu pomocy UNESCO na rzecz Czarnobyla.

Medal został wydany przez mennicę paryską w 50 000 egzemplarzy. Jest wykonany w całości ze srebra z pozłacanym środkiem. Na awersie medalu widzimy Europę, Afrykę i Azję, hasło „Nigdy więcej” w sześciu językach, a także autograf Pierre’a Cardina. Rewers zdobi wizerunek obu Ameryk oraz hasło „Priorytet: środowisko”.

Medal można stosunkowo łatwo znaleźć na francuskich i belgijskich targach staroci za około 20 euro. Istnieje również możliwość nabycia go na różnych portalach aukcyjnych, ale w tym przypadku ceny mogą być zawyżone.

Medal istnieje w aż czterech wersjach, z czego dwie są ze srebra. Trzy z nich mają średnicę 41 mm, a czwarty, mniejszy – 26 mm.

Obie srebrne wersje są praktycznie identyczne – różnią się jedynie stemplem. Te przeznaczone na eksport mają stempel w kształcie litery A ozdobionej skrzydłami. Z kolei te na rynek francuski posiadają tradycyjne logo mennicy paryskiej„La corne de l’abondance”, czyli róg obfitości, a także symbol 1*, co oznacza „Argent 1er titre”, czyli próbę srebra 950.

 Dwie pozostałe wersje nie są wykonane ze srebra i różnią się opakowaniem. Pierwsza z nich, jest w tym samym rozmiarze co srebrne egzemplarze, mniejsza ma średnicę 26 mm.

Opakowanie w formie kartki pocztowej i koperty FDC „First day cover” w przypadku mniejszej wersji zdobi rysunek na temat ochrony środowiska i pokoju autorstwa radzieckiego dziecka. Te wersje również można dostać na targach staroci i są do nabycia za około 5 euro.

W przypadku większego medalu trzeba jednak uważać, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś będzie usiłował sprzedać tę wersję jako srebrną. Wersja srebrna posiada dodatkowo 1* przy logo mennicy, które znajduje się na rewersie medalu pod słowem „Environment”.

Więcej na temat całej kolekcji można dowiedzieć się na stronach unesco.org. Zdjęcia kopert można zobaczyć tutaj.

Pierre Cardin wraz z niemiecką aktorką Wittą Pohl w lutym 1991 r. zostali mianowanymi ambasadorami dobrej woli UNESCO. W kwietniu tego samego roku odwiedzili Czarnobylską Strefę Wykluczenia. O tej wizycie piszemy więcej tutaj.