Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

„Człowiek kontra natura: pakt o nieagresji…”

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

„Człowiek konta natura: pakt o nieagresji…” to tytuł nowej wystawy fotograficznej, którą można oglądać w siedzibie Ukraińskiej Państwowej Agencji Informacyjnej „Ukrinform” w Kijowie. Ekspozycję, która poświęcona jest odrodzeniu przyrody na terenach dotkniętych skutkami awarii w Czarnobylu, zaprezentowano w związku z przypadającym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska.

Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wkluczenia Witalij Petruk stwierdził, że czarnobylski rezerwat zajmuje aż 85 proc terytorium Zony, podczas gdy działalność człowieka koncentruje się tylko na 5 proc. terytorium, co czyni przyrodę głównym właścicielem Strefy Wykluczenia.

– Głównym zadaniem, jakie ma przed sobą Agencja, jest instytucjonalny rozwój rezerwatu, a dzięki współpracy z Ministerstwem Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy,  nam udaje się to robić. Jednym z akcentów, na który zwracamy szczególną uwagę, jest nauka. Chcemy, aby naukowcy z całego świata mogli wykorzystać potencjał tego terytorium – powiedział Petruk.

Jak dodał p.o. dyrektora Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery Ołeksandr Galuszczenko, edukacja ekologiczna jest jednym z najważniejszych kierunków w pracy rezerwatu, a nowa wystawa jest potężnym krokiem w kierunku szerzenia wiedzy na temat interakcji przyrody i promieniowania.

Artyści, których prace zostały zaprezentowane, wyrazili chęć, aby ich projekt stał się międzynarodowy. Chcieliby pokazać światu, że natura jest ważniejsza i silniejsza od człoweka.

Autorzy zdjęć: Ksenia Fetisowa, Denis Kopyłow, Ołeksandr Kempa, Andrij Kotlarczuk, Konstantin Starodub, Denis Wiszniewski, Stanisław Gumenjuk, Jewgień Worobjow.

Agencja „Ukrinform” znajduje się na ul. Bohdana Chmielnickiego 8/16 w Kijowie, tuż obok stacji metra „Teatralna”.

Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua
Fot. dazv.gov.ua

(dazv.gov.ua)