„Dźwięki Czarnobyla” coraz bliżej

Jeszcze w tym roku ma ukazać się album muzyki współczesnej pt. „Dźwięki Czarnobyla”. W projekcie biorą udział ukraińscy i zagraniczni muzycy. W albumie znajdą się m.in. kompozycje Dub FX – jednego z najbardziej znanych beatboxerów na świecie, który w ubiegłym roku odwiedził Zonę i stworzył utwór „Sounds of Chernobyl”.

Wyjątkowe brzmienie dzieł zapewni biblioteka nagrań audio ze strefy wykluczenia, to m.in. dźwięki dozymetru, skrzypienie diabelskiego koła w Prypeci, szum Zrudziałego Lasu, echa, szum linii energetycznych, techniczne odgłosy z elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Nagrania te zostały zarejestrowane przez artystów projektu ARTEFACT w 2018 r. Te osobliwe dźwięki połączą wszystkie kompozycje muzyków w jeden tematyczny album.

– Strefa wykluczenia to terytorium, która ma wiele aspektów. Jednym z nich jest miejsce świadomości, przemyślenia i inspiracji dla kreatywnych osób. W tym jednym miejscu można zobaczyć realistyczne połączenie przeszłości i teraźniejszości, a także pomyśleć o przyszłości. Jesteśmy przekonani, że projekt muzyczny „Dźwięki Czarnobyla” zostanie pomyślne zrealizowany i znajdzie swojego odbiorcę – powiedział Maksim Szewczuk, zastępca szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Projekt jest realizowany przez organizację Lavina Concert przy wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kultury i Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Więcej szczegółów na profilu „Sounds of Chernobyl” na Facebooku.

Fot. facebook.com/SoundsOfChernobyl

(dazv.gov.ua / CC BY. 4.0)

Już wkrótce zabrzmią „Dźwięki Czarnobyla”