Już wkrótce zabrzmią „Dźwięki Czarnobyla”

W najbliższych tygodniach udostępnione zostaną „Dźwięki Czarnobyla” w ramach projektu ARTEFACT – podała Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Według zapowiedzi będzie to wyjątkowa biblioteka dźwięków nagranych w Zonie,  które będzie mógł bezpłatnie wykorzystać każdy zainteresowany.

W ramach projektu ARTEFACT nagrano charakterystyczne dźwięki dla Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. To m.in. „trzeszczenie” dozymetru, szum Zrudziałego Lasu, dźwięki techniczne. Nagrań dokonano m.in. na terenie chłodni kominowych, w mieście Prypeć i w samej elektrowni jądrowej.

Autor projektu Walerij Korszunow powiedział, że pierwsza część dźwięków została już wgrana do biblioteki i obecnie trwa praca produkcyjna w studiu nagraniowym.

Zaznaczył, że projekt ma zostać upubliczniony jeszcze w listopadzie, a z nagrań będzie można korzystać bezpłatnie. Jednak obowiązkowo trzeba będzie wskazać, że nagrań dokonano w ramach projektu ARTEFACT.

Jak poinformowała Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, projekt ARTEFACT to połączenie cyfrowego obrazu i wyjątkowej muzyki, a całe wydarzenie poświęcone jest współczesnym problemom epoki informacyjnej, tj. manipulacji informacjami, fałszywym wiadomościom i postprawdzie.(dazv.gov.ua)

ARTEFACT, czyli walka z postprawdą

(dazv.gov.ua)