Licznik Geigera

Gorące krzesło?

Fot. Державне агентство України з управління зоною відчуження / CC BY 4.0

Jewgienij Kramarenko jest nowym pełniącym obowiązki szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. To już trzecia zmiana na tym stanowisku w bieżącym roku i kolejna na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Krameranko pracuje w agencji od lutego 2016 r. i dotychczas był szefem wydziału architektury, budownictwa, zarządzania nieruchomościami i prac przy projektach inwestycyjnych. Stanowisko szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia objął 7 lipca. Wcześniej Gabinet Ministrów Ukrainy zdymisjonował Siergieja Kostjuka. Według doniesień medialnych stało się to na prośbę samego Kostjuka.

W ostatnim czasie najdłużej piastującym funkcję szefa Agencji był Witalij Petruk. Pełnił to stanowisko od 2015 aż do 12 października 2019 r. Jego dymisja była więc związana z wymianą kierownictwa państwowych instytucji po tym, gdy prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zełeński.

Przez ponad 100 dni fotel szefa Agencji nie było obsadzony. W tym czasie odbyły się dwa konkursy na to stanowisko, ale nie doprowadziły one do żadnych kadrowych rozstrzygnięć. 5 lutego 2020 r. postanowiono powierzyć tę funkcję Katerynie Pawłowej, która dotychczas była szefową wydziału współpracy międzynarodowej i PR.

Pawłowa wniosła pewien powiew młodości do zarządu strefy wykluczenia, ale jednak jej pozycja nie była zbyt silna. 13 kwietnia 2020 r. doszło do dość ciekawej sytuacji. Pawłowa pojechała do Czarnobyla na konferencję prasową dotyczącą akcji gaśniczej gigantycznych pożarów, a w tym czasie premier ukraińskiego rządu Denys Szmyhal podpisał dokumenty o mianowaniu na stanowisko szefa Agencji Siergieja Kałasznika, dotychczasowego p.o. dyrektora elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ten już dwa tygodnie później został zatrzymany za przyjęcie łapówki, ale sprawa – nazwijmy to – „rozeszła się po kościach”.

Kałasznik pełnił funkcję szefa Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia do 27 stycznia 2021 r. Odszedł w atmosferze skandalu i z prokuratorskimi zarzutami za niegospodarność przy sprzedaży skażonego promieniotwórczo złomu. Więcej na temat jego działalności pisze w swoim felietonie o korupcji w strefie wykluczenia Jacek Domaradzki.

Kolejnym p.o. szefa zarządu strefy wykluczenia został Andrij Pliacko. Przetrwał na tym stanowisku zaledwie miesiąc. 26 lutego Rada Ministrów Ukrainy postanowiła powierzyć to stanowisko Siergiejowi Kostjukowi. Czy Kramarenko dostanie dłuższy czasowo kredyt zaufania?

Czarnobylska „Santa Barbara”