Licznik Geigera

Najzabawniejsze zwierzęta… Czarnobyla

Pamiętacie cykliczny rozrywkowo-dokumentalny program telewizyjny „Najzabawniejsze zwierzęta świata”, który nadawała telewizja Animal Planet? Teraz pora na „Najzabawniejsze zwierzęta… Czarnobyla”, czyli zestaw najciekawszych zachowań ssaków w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, który przygotował dr Siergiej Gaszczak – zoolog i radioekolog z Czarnobylskiego Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego.

„Badania dzikich zwierząt nie są zadaniem łatwym, a w strefie czarnobylskiej dodatkowo przytłacza całkowita lesistość. Idź i zobacz kogoś w puszczy! Nawet jak spotkasz, to już śladu nie ma. Jeśli masz szczęście, zwierzę stoi jak zakopane i gapi się. Mało które udaje, że jego sprawy są ważniejsze. Tylko od czasu do czasu zerka w twoją stronę. Nie ma mowy o naturalności. Ty jesteś, one cię widzą i ci nie ufają!

W związku z tym ogromne możliwości otwierają fotopułapki, które działają w trybie wideo. Osoba, która je umieściła, wydaje się być nieobecna, dlatego zwierzę może się zrelaksować! Ale trzeba zaznaczyć, że „urządzenie”, bez względu na to, jak ono jest zamaskowane, wciąż jest wykrywane. Z punktu widzenia zwierzęcia ono „śmierdzi” tak podejrzanie, że czasami miesiąc lub dwa niektóre szczególnie nieufne osobniki oczekują od niego podstępu. Niemniej jednak wiele zwierząt zachowuje się tak, jakby wokół nie było nic poza słońcem, niebem i bliskimi przyjaciółmi oraz krewnymi! I co wyprawiają… Nie można patrzeć na to bez uśmiechu” – napisał Siergiej Gaszczak we swoim wstępie do filmu.

Oto najciekawsze zabawne epizody z życia czarnobylskich mieszkańców lasów, które zostały uwiecznione dzięki fotopułapkom w latach 2020-2021.