Hostel Polesie – nowa jakość w Czarnobylu?

Fot. dazv.gov.ua

Fot. dazv.gov.ua

W mieście Czarnobyl otwarto nowy hostel o swojsko brzmiącej nazwie Polesie. Ta informacja Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia wywołała prawdziwe poruszenie, ponieważ ukraińskie władze bardzo rzadko mówią o ulepszeniu infrastruktury dla osób odwiedzających Zonę. O hostelu piszą nie tylko ukraińskie, ale także polskie i zagraniczne media.

– Poprawa infrastruktury w Strefie Wykluczenia jest istotna dla pracy przedsiębiorstw – powiedział Witalij Petruk, prezes Agencji. Nie mógł on jednak wprost powiedzieć, że jest to kolejne miejsce noclegowe dla turystów, gdyż – zgodnie z ukraińskim prawodawstwem – o turystyce w Strefie Wykluczenia mowy być nie może.

Na stronie dazv.gov.ua, czytamy więc, że hostel oferuje 100 łóżek i jest on przeznaczony dla osób, które przybywają do Zony na krótki czas. W każdym pokoju jest nowoczesny telewizor, prysznic i toaleta. Dla hostelowych gości udostępniono także bezprzewodowy internet.

Hostel Polesie znajduje się na ul. Kirowa 34B i zarządza nim Państwowe Specjalne Przedsiębiorstwo „Czarnobylski Speckombinat”.

Od lat osoby odwiedzające Zonę, tj. członkowie delegacji, bo o użyciu słowa „turysta” możemy zapomnieć, mogą korzystać z miejsc noclegowych m.in. w hotelu Prypeć na ul. Połupanowa czy też w hotelu Dziesiątka na ul. Bogdana Chmielnickiego. Do hoteli z jakąkolwiek gwiazdką im jednak daleko.

Czy hostel Polesie będzie dla „delegatów” otwarty? W odpowiedzi na pytanie jednego z internautów, które brzmiało: „Ciekawe, czy można pojechać do Zony własnym samochodem i tam przenocować?” Agencja przekazuje na swoim profilu na Facebooku link do strony internetowej z opisem procedury wizytacji w Strefie Wykluczenia.

W sprzyjających warunkach, po odpowiednim umotywowaniu celu wizyty w Zonie, opłaceniu 1000 hrywien za zgodę na dwudniowy pobyt (jednodniowy pobyt to 500 hrywien od jednej osoby lub 2000 hrywien od grupy) i zgodzie Agencji, będzie można zgłosić się do hostelu, aby zarezerwować nocleg. Jednak to firmy oferujące kilkudniowe wyjazdy do Strefy Wykluczenia, będą najczęściej korzystać z tej nowej możliwości.