Licznik Geigera
35. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Jak to z „Żarnowcem” było – refleksja 30 lat po wstrzymaniu budowy

Fot. ejzarnowiec.pl

W dwuczęściowym artykule pt. „Jak to z »Żarnowcem« było – refleksja 30 lat po wstrzymaniu budowy” na łamach „Postępów Techniki Jądrowej” Władysław Kiełbasa przedstawił historię Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec” na tle sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej w Polsce, z uwzględnieniem także aspektów międzynarodowych, które miały wpływ na losy tej inwestycji.

W części pierwszej (lata 1971-1989) – od przygotowania tej inwestycji, poprzez budowę, początki przygotowania rozruchu i eksploatacji, aż do wstrzymania budowy. Tekst pojawił się w numerze 2/2019 „PTJ” i można go przeczytać tutaj.

W części drugiej (lata 1989-2006) – analizy techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia, powstanie decyzji rządowej o zaniechaniu tej budowy, likwidacja budowy (porzucenie bez rozbiórki rozpoczętych obiektów i uporządkowania terenu), oraz dalsze działania i zdarzenia do czasu ponownego podjęcia przez polski Rząd pomysłu powrotu do energetyki jądrowej. Tekst pojawił się w numerze 2/2019 „PTJ” i można go przeczytać tutaj.