Licznik Geigera

Nie żyje Aleksandr Kałantyrski – budowniczy pierwszego sarkofagu

Fot. Orly Kalantyrsky / Facebook

19 stycznia zmarł Aleksandr Kałantyrski – likwidator skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i wieloletni przewodniczący izraelskiej organizacji broniącej praw likwidatorów. Miał 80 lat. O jego śmierci poinformowała na Facebooku córka, Orly.

Jak podał serwis internetowy detaly.co.il, Kałantyrski w połowie stycznia doznał potężnego udaru. Zmarł 19 stycznia. Pogrzeb odbył się dzień później na cmentarzu Jarkon nad przedmieściach Tel-Awiwu.

Aleksandr Kałantyrski urodził się 30 lipca 1941 r. w Moskwie. Ukończył tam Instytut Inżynierii Lądowej im. Kujbyszewa. Kałantyrski był głównym inżynierem wydziału konstrukcyjno-instalacyjnego, który po awarii czwartego reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu, budował pierwszy sarkofag. W Czarnobylu pracował od końca maja do końca listopada 1986 r.

W 1992 r. Kałantyrski wyemigrował do Izraela i zamieszkał w Bat Jam koło Tel-Awiwu. Jak zauważa serwis detaly.co.il, podobnie jak wielu byłych likwidatorów, którzy przybyli w ramach Wielkiej Aliji (imigracji) przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku, Kałantyrski utracił należne mu korzyści i przywileje w Rosji i na Ukrainie. Serwis zaznacza, że to dzięki zaangażowaniu Kałantyrskiego w 2001 r. izraelski rząd uchwalił ustawę chroniącą prawa byłych likwidatorów, w ramach której otrzymują oni roczny zasiłek oraz pomoc medyczną.

(detaly.co.il)