Licznik Geigera

Nie żyje Jurij Bagdasarow

Fot. Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» / facebook.com/chornobylnpp

18 września zmarł Jurij Eduardowicz Bagdasarow – były pracownik elektrowni jądrowej w Czarnobylu; człowiek, którego działania w pierwszych godzinach po awarii w 1986 r. pomogły uniknąć najgorszego rozwoju sytuacji.

Bagdasarow urodził się 2 lutego 1956 r. Ukończył szkołę fizyczno-matematyczną w Ordżonikidze (obecnie Władykaukaz), a następnie prestiżowy Państwowy Uniwersytet Techniczny im. Baumana w Moskwie. Zdobył tam tytuł magistra instalacji fizycznych i energetycznych. W elektrowni w Czarnobylu pracował od 1979 r.

Pamiętnej nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. jako kierownik zmiany trzeciego energobloku, bez zgody kierownictwa stacji i dyspozytorów systemu elektroenergetycznego, podjął decyzję o pilnym wyłączeniu zarządzanego przez siebie bloku, doprowadził do wyłączenia i maksymalnego ochłodzenia reaktora nr 3. W ocenie fachowców decyzja ta pozwoliła uratować reaktor i w konsekwencji doprowadziła do jego dalszej eksploatacji.

O śmierci Bagdasarowa poinformował zarząd elektrowni jądrowej w Czarnobylu, który złożył kondolencje jego bliskim, przyjaciołom i współpracownikom.

(chnpp.gov.ua / CC BY 4.0)