Licznik Geigera

Nie żyje przewodnik czarnobylski Maks Żbanow

Fot. pixabay.com

Smutna wiadomość dotarła do nas z Ukrainy. 20 sierpnia w walce z rosyjskim okupantem zginął Maks Żbanow (Max Zhbanov) – przewodnik czarnobylski związany z firmą Chernobyl X.

„Maks, bracie, będzie mi brakowało wszystkiego, co było w tobie: uśmiechu, miłych słów i szaleństwa… jak wskakiwanie do dowolnej wody, w tym do potencjalnie radioaktywnej. Kiedy powiedziałeś mi, że wracasz do Ukrainy, gdy Rosjanie zajęli miasto, w którym mieszkają twoi dziadkowie, rozpłakałem się. Nie mogłem sobie wyobrazić, jak osoba o tak wielkim sercu może walczyć. A Ty walczyłeś dzielnie. Opowiadałeś mi, jak tęsknisz za naszymi czarnobylskimi czasami, że to była twoja ulubiona praca i że po wojnie znów spotkamy się w Czarnobylu…” – napisał w pożegnalnych słowach Dominik Orfanus, założyciel firmy Chernobyl Welcome, przemianowanej na Chernobyl X.

„Jesteś i będziesz wieczną inspiracją dla nas wszystkich, którzy będą o Tobie pamiętać i sprawią, że Ukraina wygra tę wojnę, abyśmy mogli wszyscy ponownie spotkać się w Czarnobylu” – zakończył.

Maks Żbanow miał zaledwie 28 lat.