„Obejmijcie się bracia moi, proszę was, błagam!”

Przy głównej bramie wjazdowej do kwartału erewańskiego w Sławutyczu znajduje się ciekawy pomnik. Na jego głównej ścianie wyryto słowa Tarasa Szewczenki, które są wezwaniem do miłości między narodami. Co to za monument?

W zamyśle projektantów ostatniego miasta Związku Radzieckiego, każda z republik, które budowały Sławutycz, powinna była stworzyć autentyczną bramę wjazdową do swojego kwartału. Armenia jako jedyna wykonała zaplanowane prace budowlane, a także postawiła wyjątkowy pomnik.

Autorami projektu pomnika „Budowniczym kwartału” są rzeźbiarz Arszam Szaginian i architekt Stefan Łazarian.

Brama to prawdziwe dzieło sztuki. Ośmiometrową stelę wieńczy rzeźba orła z różami na skrzydłach – charakterystyczny, starodawny symbol Armenii. Rzeźbę wykonali mistrzowie S. Magrebian, A. Nazarian i A. Szaginian. Główną część pomnika zajmuje ściana ozdobiona fontannami – źródełkami w postaci siedmiu różnych rodzajów róż, które symbolizują siedem muz i gwarancję niewyczerpanej siły i inspiracji.

Uwagę przyciągają również otwór w kształcie krzyża, który jest symbolem wieczności, wiary, nadziei i miłości, a także płaskorzeźba z motywem zwierzęcym, symbolizująca piękno natury i życie wieczne.

Na ścianie wyryto nazwiska architektów i budowniczych dzielnicy w językach ukraińskim i armeńskim, a także słowa Tarasa Szewczenki: „Obejmijcie się bracia moi, proszę was, błagam!”

Zobacz zdjęcia Andrzeja Urbańskiego:

Fot. Andrzej Urbański

Fot. Andrzej Urbański

Fot. Andrzej Urbański