Oczyszczalnia metali uruchomiona

W hali turbin elektrowni jądrowej w Czarnobylu rozpoczęła pracę doświadczalno-przemysłowa oczyszczalnia metali. To specjalistyczna instalacja przeznaczona do czyszczenia powierzchni demontowanych urządzeń elektrowni przy pomocy strumienia sprężonego powietrza i stalowego śrutu.

– System to specjalny boks, który został podzielony na strefę brudną i czystą (odpowiednio przed i po dezaktywacji), w których fragmenty są oczyszczane wysokim ciśnieniem powietrza i śrutu. To usuwa wierzchnią warstwę i oczyszcza materiał ze skażenia radioaktywnego – powiedział Oleksandr Titarczuk, szef wydziału likwidacji czarnobylskiej elektrowni.

Śrutowanie to obecnie najnowocześniejsza technologia. W przeciwieństwie do piaskowania proces opiera się na gotowym produkcie – frakcji metalu, która nie wymaga podgrzewania. Ponadto metoda tak minimalizuje powstanie wtórnych odpadów promieniotwórczych podczas procesu oczyszczania.

Nowy kompleks będzie wykorzystany do zmniejszenia ilości odpadów promieniotwórczych na terenie elektrowni, a także do zmniejszenia liczby miejsc składowania takich odpadów. Dzięki temu przedsiębiorstwo oszczędzi środki budżetowe, a oczyszczony metal będzie można ponownie wykorzystać.

(chnpp.gov.ua / CC BY 4.0)