Licznik Geigera

Parafia rzymskokatolicka w Sławutyczu

Fot. Краєзнавчий музей м. Славутича і Чорнобильської АЕС
Fot. Краєзнавчий музей м. Славутича і Чорнобильської АЕС

21 maja 2001 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo w kościele rzymskokatolickim w Sławutyczu. Ponieważ prace budowlane przy jego budowie nie zostały ukończone, uroczystości odbyły się w piwnicy. Rok później kościół został poświęcony. Pracują w nim głównie polscy misjonarze.

Historia parafii sięga 1995 r. Wtedy też katoliccy mieszkańcy Sławutycza zwrócili się do proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Czernihowie o opiekę duchową. Od tego czasu do Sławutycza przyjeżdżali Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

W 1996 r. biskup Jan Purwiński założył w Sławutyczu parafię pod wezwaniem Eugeniusza de Mazenroda i świętych aniołów stróżów. Przez kilka lat wierni gromadzili się w prywatnych domach, domach kultury i miejskich klubach.

W 2000 r. władze miasta przekazały pod budowę kościoła działkę w kwartale Dobrynińskim. Pierwsza uroczystość odbyła się 21 maja 2001 r. w piwnicy nieukończonego budynku. Rok później został on poświęcony, a w 2002 r. wyznaczono pierwszego proboszcza. Od tego czasu w kościele trwa regularna posługa duszpasterska.

Kościołem opiekują się głównie Polacy – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Od paru lat proboszczem jeszcze ks. Romuald Opiełka. Co ciekawe, w kościele odbywają się także regularne lekcje języka polskiego dla młodzieży i mieszkańców Sławutycza.

Fot. Tomasz Róg
Fot. Tomasz Róg
Fot. Tomasz Róg
Fot. Tomasz Róg