Licznik Geigera

Pierwszy charytatywny rajd samochodowy w strefie wykluczenia

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

W sobotę, 24 października, na dzień przed ukraińskim Dniem Kierowcy, odbędzie się pierwszy charytatywny rajd samochodowy ku pamięci pracowników transportu drogowego, którzy brali udział w likwidacji skutków awarii w Czarnobylu. Podczas przejazdu odbędzie się zbiórka pieniędzy na odbudowę pomnika “Tym, którzy uratowali świat” w Czarnobylu.

Rajd rozpocznie się w Kijowie na parkingu galerii handlowej Karawan przy ul. Ługowej. Stamtąd pojazdy przejadą do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Po drodze uczestnicy zatrzymają się przed pomnikiem “Czarnobylskich kierowców i drogowców”, który znajduje się w Kijowie u zbiegu ulicy Swiatopokrowskiej i trasy Kijów-Owrucz. Kolejny postój zaplanowano przed pomnikiem likwidatorów na wjeździe do Iwankowa.

Po kontroli dozymetrycznej i obowiązkowym instruktarzu na granicy Zony w Dytjatkach konwój samochodów wjedzie do strefy wykluczenia. Pojazdy będą przemieszczać się po zatwierdzonych trasach turystycznych. Uczestnicy odwiedzą m.in. miasta Prypeć i Czarnobyl, bazę radaru pozahoryzontalnego Duga, a także elektrownię jądrową. Kolumna pojazdów w strefie wykluczenia będzie poruszać się z prędkością nieprzekraczającą 40 km/h.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich zmotoryzowanych oraz przedstawicieli klubów samochodowych. Informacje pod numerami telefonów: +38 066 274 1986 i +38 099 274 7478.

Akcję wspierają m.in. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia, elektrownia atomowa w Czarnobylu oraz Centr Pripyat.com.

(cotiz.org.ua / CC BY 4.0)