Licznik Geigera

Problemy i potencjał rozwoju Zony – debaty online

Fot. Tomasz Róg / Licznik Geigera

W tym tygodniu na platformie Centrum Odbudowy Gospodarczej rozpocznie się seria publicznych dyskusji z czołowymi ekspertami, aby zbadać problemy i potencjał rozwoju Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Rozmowy online będą dotyczyć trzech dziedzin: odwiedzin, rozwoju i kultury.

Strefa wykluczenia w ciągu 35 lat od katastrofy przeszła poważne zmiany. Jednak w tym czasie nie powstał żaden kompleksowy dokument, który nakreśliłby obecną sytuację i pokierował rozwojem Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Dlatego też w 2019 r. prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret nr 512 „O niektórych kwestiach rozwoju terytoriów narażonych na skażenie radioaktywne w wyniku katastrofy w Czarnobylu”.

Na mocy tego dekretu, z inicjatywy resortu środowiska i Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, rozpoczęto badanie priorytetowych obszarów rozwoju wizyt w Zonie i stworzenia projektu edukacyjnego.

Badaniem zajęło się Centrum Odbudowy Gospodarczej – platformy firmy doradczej Civitta i biura urbanistycznego Big City Lab. Głównym celem debat jest znalezienie odpowiedzi na istotne zagadnienia dla strefy wykluczenia, a w szczególności:

  • Jak ulepszyć istniejące i zaproponować nowe trasy w strefie wykluczenia?
  • Jak przyciągnąć i zintensyfikować naukowe badania w strefie wykluczenia?
  • Jakie współczesne międzynarodowe projektu kulturalne można zaprezentować w strefie wykluczenia?
  • Jak zagospodarować teren rezerwatu, jego kompleksy przyrodnicze i obiekty w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne?

Debaty odbędą się w tym tygodniu. O temacie odwiedzin w strefie będzie można podyskutować w środę, 8 grudnia o godz. 14.00 czasu kijowskiego, o kulturze – w czwartek, 9 grudnia, o godz. 11.00, a o rozwoju – również w czwartek, o godz. 14.00.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa debaty odbędą się online. Rejestracja tutaj.