Radio(aktywna) muzyka

Co łączy Kraftwerk, Pink Floyd i polską grupę Elektronikt? Odpowiedź jest prosta – Czarnobyl. Oto subiektywny wybór utworów, które w mniejszym lub większym stopniu odwołują się do awarii w elektrowni jądrowej na Ukrainie.

1. Kraftwerk „Radioactivity”

Historia utworu „Radioactivity” (w wersji niemieckiej „Radioaktivität”) sięga 1975 roku. W 1991 r. niemieccy muzycy do oryginalnego tekstu dodali kilka zwrotek o antynuklearnym wydźwięku. Wymieniają nazwy takich miejscowości jak Czarnobyl, Sellafield, Harrisburg i Hiroszima. W wersji z 2012 r., która powstała dla upamiętnienia serii wypadków jądrowych w japońskiej elektrowni Fukuszima, wymieniana jest właśnie nazwa tego miasteczka zamiast Hiroszimy.

2. Pink Floyd „Marooned”

Instrumentalny utwór „Marooned” po raz pierwszy pojawił się na wydanym w 1994 r. albumie „The Division Bell”. Rok później kompozycja Davida Gilmoura i Richarda Wrighta otrzymała nagrodę Grammy dla najlepszego instrumentalnego utworu rockowego. Na początku kwietnia 2014 r. stworzono do tego utworu teledysk. Część zdjęć powstała w Prypeci.

3. Elektronikt „Czarnobyl”

Kompozycja „Czarnobyl” powstała dla upamiętnienia 30. rocznicy awarii w elektrowni jądrowej. Zdjęcia do teledysku zostały nakręcone w Prypeci w kwietniu 2016 r.

4. Projekt Nasłuch „Memento mori”

Premiera tego utworu rapowego miała miejsce 26 kwietnia 2013 r., a więc w dniu 27 rocznicy awarii w Czarnobylu. Sceny również zostały nakręcone w Strefie Wykluczenia.

5. Pustki „Lugola”

Pamiętacie 2010 r.? Właśnie z tego roku pochodzi utwór „Lugola” grupy Pustki.

6. Taras Petrynienko „Czarnobylska zona”

Na naszej liście zaglądamy za wschodnią granicę. Oto kompozycja Narodowego Artysty Ukrainy Tarasa Petrynienki.

7. Wiktor Kabun „Krzyk Czarnobyla”

A to kompozycja Wiktora Kabuna. Teledysk został wykonany amatorsko przez jednego z internautów.

8. Skriabin „Chernobyl Forever”

Na sam koniec naszego zestawienia kompozycja ukraińskiej grupy Skriabin.