Licznik Geigera

Tak dla elektrowni jądrowej w Polsce

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Zapadła decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na swoje źródła. Według ustaleń gazety, pod uwagę brane są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, wciąż jednak nie wiadomo, jaka technologia zostanie wybrana i jaki zostanie przyjęty model finansowania. Według ustaleń dziennikarzy gazety resort rozwoju optuje za zakupem technologii francuskiej. Z kolei resort energii mówi o technologii chińskiej lub koreańskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ: Atomowa zmiana. Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jaka lokalizacja?

Warto podkreślić, że wciąż trwają prace nad aktualizacją programu polskiej energetyki jądrowej. Dokument powinien zostać zaakceptowany przez polski rząd do końca 2017 r.

Koszt budowy nowoczesnego reaktora energetycznego o mocy 1000 MW to koszt około 16-20 miliardów złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Strupczewski: Jak przekonać ludzi do atomu? Trzeba zbudować pierwszą elektrownię jądrową (wywiad)

Przypomnijmy, że Żarnowiec już raz został wytypowany jako miejsce budowy polskiej elektrowni jądrowej. Siłownia była budowana w latach 1982-1989 i miała docelowo składać się z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy około 1600 MW. Budowę jednak przerwano po awarii w Czarnobylu, na skutek gwałtownej fali protestów. Dwa reaktory trafiły do Finlandii i na Węgry, a dwa kolejne zezłomowano.

(Dziennik Gazeta Prawna)