Licznik Geigera

Wycinka lasu

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

Tydzień temu w internecie pojawił się film, na którym zarejestrowano wyjeżdżające z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia ciężarówki załadowane drewnem. Teraz kierownictwo przedsiębiorstwa „Północna puszcza” tłumaczy, że zgodnie z prawem od początku roku wycina obszary leśne na powierzchni 122 hektarów, a także robi wycinkę drzew w strefach ochronnych linii energetycznych na powierzchni 2,1 ha.

Zobacz film:

Leśnicy zapewniają, że wycinka jest zgodna z zatwierdzonym planem gospodarki leśnej na lata 2017-2026. Przewiduje on wycinkę pielęgnacyjną na powierzchni 723,7 ha rocznie. Ponadto wycinane są w miarę konieczności drzewa w strefach ochronnych linii energetycznych. „Północna puszcza” zaznacza, że wycinka przynosi wymierne korzyści, a do budżetu Ukrainy trafiło już w ten sposób blisko 1,74 mln hrywien.

Zarząd „Północnej puszczy” zapewnia, że pracownicy przedsiębiorstwa „EkoCentr” prowadzą pełną kontrolę dozymetryczną na każdym etapie wycinki drzew. Przed przystąpieniem pilarzy do pracy przeprowadzane są pomiary zanieczyszczenia gleby, ściółki leśnej, pni i gałęzi, a także prowadzone są badania laboratoryjne w celu określenia zawartości radionuklidów w drewnie i korze. Dodatkowo powierzchnie kłód kontrolowane są przy wyjeździe z Zony. Leśnicy zapewniają, że każda sztuka drewna jest oznaczona i wprowadzona do systemu elektronicznej kontroli.

(dazv.gov.ua / CC BY 4.0)