Licznik Geigera

Zdjęcia z archiwum Michaiła Bukowa

Michaił Bukow ze swoją żoną Tatianą i dzieckiem. Prypeć. Styczeń 1986 r. Fot. z archiwum Michaiła Bukowa / National Museum Chornobyl

„Czy pojechałbyś likwidować awarię w czarnobylskiej elektrowni, gdybyś nie był związany z tą ziemią?” Prawdopodobnie wiele osób zadawało sobie to pytanie, słysząc o największej na świecie globalnej katastrofie technologicznej naszych czasów. Nawet teraz 34 lata po katastrofie Michaił Bukow, zadając sobie to pytanie, odpowiada: „Nie wiem…!” Być może nie dane jest nam poznać, że to fatum, los.

Muzeum Narodowe „Czarnobyl” w Kijowie opublikowało serię zdjęć Michaiła Bukowa – likwidatora skutków czarnobylskiej awarii, specjalisty ds. techniki radiowej i zdalnego sterowania, a do dziś pracownika przedsiębiorstwa zarządzającego odpadami radioaktywnymi w Zonie.

Na zdjęciach możemy zobaczyć jego żonę i dziecko – fotografię wykonano w styczniu 1986 r. w Prypeci, a także zdjęcia już po awarii – gdy pracował ze zdalnie sterowanymi robotami. Są także uwiecznione jego przepustki do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Zobacz zdjęcia:

Materiał powstał we współpracy z Muzeum Narodowym „Czarnobyl” w Kijowie. Zapraszamy na strony internetowe muzeum chornobylmuseum.kiev.ua oraz jego profil na Facebooku.

Wspomnienia Michaiła Bukowa