Licznik Geigera

CHERNOBYLwel.come zaprasza na wyprawę do Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej

Hala reaktora w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. Fot. chernobylwel.com
Hala reaktora w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. Fot. chernobylwel.com

Gratka dla fanów serialu HBO „Czarnobyl”. Firma CHERNOBYLwel.come wprowadziła do swojej oferty nową wycieczkę. To wyprawa do nieczynnej Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej na Litwie, posiadającej podobnie jak siłownia w Czarnobylu reaktory typu RBMK, w której kręcone były poszczególne sceny serialu.

Ignalińska Elektrownia Jądrowa znajduje się w południowo-wschodniej części Litwy, w odległości 47 kilometrów od miasta Ignalino. Zapleczem mieszkaniowym elektrowni jest położone w odległości 6 kilometrów miasto Wisaginia.

W elektrowni pracowały dwa reaktory typu RBMK-1500. Budowę dwóch kolejnych anulowano po awarii w Czarnobylu. Ostatni blok wyłączono z eksploatacji 31 grudnia 2009 r. Wycofanie elektrowni z eksploatacji było warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej.

CHERNOBYLwel.come proponuje jednodniową wycieczkę do miasta Wiaginia, ale także do wnętrza wyłączonej elektrowni. Uczestnicy będą mogli obejrzeć halę jednego z reaktorów RBMK i przejść się po jego górnej płycie. Będzie można zobaczyć także sterownię.

Osoby zainteresowane proszone są o mailowy kontakt z CHERNOBYLwel.come: info@chernobylwel.com.