Elektrownia słoneczna w Czarnobylu ruszyła

W piątek, 5 października, odbyło się oficjalne otwarcie farmy fotowoltaicznej „Solar Chernobyl” na terenie przemysłowym elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

– Elektrownię jądrową w Czarnobylu wielokrotnie nazywano pierwszą. Była to pierwsza elektrownia jądrowa na Ukrainie, pierwsza elektrownia jądrowa, w której rozpoczęto proces wyłączenia z eksploatacji, pierwsza elektrownia jądrowa, w której realizowanych jest szereg dużych projektów międzynarodowych. Dziś mówimy, że to pierwsza elektrownia jądrowa, na placu której wytwarzana jest energia alternatywna. Uważam to za bardzo pozytywne, że w tej elektrowni znów wytwarzana jest energia elektryczna – powiedział pełniący obowiązki dyrektora generalnego Specjalistycznego Przedsiębiorstwa Państwowego „Czarnobylska Elektrownia Jądrowa” Walerij Sejda.

Prace przy budowie pierwszej elektrowni słonecznej o mocy szczytowej 1 MW/rok rozpoczęły się w październiku 2017 r. W trakcie prac zainstalowano 3762 panele fotowoltaiczne, a także wybudowane i wyposażone zostały podstacje transformatorowe oraz system ochrony konstrukcji farmy.

„Solar Chernobyl” to wspólny projekt konsorcjum firm Rodina i Enerparc AG. Jego celem jest realizacja planów produkcji energii odnawialnej na obszarach dotkniętych katastrofą w Czarnobylu.

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua

Fot. chnpp.gov.ua