„Historia nurka z Czarnobyla, który uratował świat”

Już w tym tygodniu w Warszawie odbędzie się 27. edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych. Podczas wydarzenia odbędzie się spotkanie z likwidatorem skutków awarii w elektrowni w Czarnobylu Aleksiejem Ananienką, na które zaprasza Aliena Tours.

„W maju 1986 roku kilka dni po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wraz z dwoma innymi nurkami brodząc w kanałach zalanych radioaktywną wodą odnalazł i przekręcił zawór, co umożliwiło wypompowanie wody ze zbiornika znajdującego się pod reaktorem bloku nr 4 w Czarnobylu.

Uważano wówczas, że nurkowie Ci ocalili pół Europy przed skażeniem spowodowanym prawdopodobnym drugim wybuchem w elektrowni. Aleksiej Ananienko wbrew temu co oglądaliście w serialu HBO, zgłosił się na ochotnika, aby dokonać tego bardzo ryzykownego czynu. Wówczas wszyscy byli przekonani, że on jak i pozostali nurkowie wcześniej czy później umrą na skutek choroby popromiennej.

W niedługim czasie po wykonaniu tej misji pojawiło się bardzo wiele legend i nieprawdziwych historii. Według jednej z nich, w którą wierzono jeszcze bardzo długo, Ananienko oraz drugi z nurków Bezpałow na skutek silnego promieniowania zmarli w szpitalu w Moskwie w ciągu dwóch tygodni i zostali pochowani w szczelnych, ołowianych trumnach.

Aleksiej jednak wciąż żyje i miewa się całkiem dobrze. Jest ostatnim z trzech nurków, który może dać świadectwo tego co się działo zaraz po katastrofie w Czarnobylu” – czytamy w informacji organizatora.

Spotkanie z Aleksiejem Ananienką odbędzie się w sobotę, 23 listopada, o godz. 14.45 w sali Mickiewicza Pałacu Kultury i Nauki przy placu Defilad 1 w Warszawie. Wcześniej, bo o godz. 14.15 odbędzie się spotkanie z Tomaszem Ilnickim, który opowie o wyprawach do Czarnobyla i Fukushimy, a o godz. 14.35 z Sebastianem Marciakiem – twórcą „Planu miasta Prypeć”. Swoje stoisko oznaczone jako E17 będzie mieć również Chernobyl Tour.

Więcej informacji o TT Warsaw na stronie internetowej wydarzenia.

Likwidator był też gościem firmy  Chernobyl Tour podczas spotkania poświęconego serialowi HBO „Czarnobyl”, które odbyło się w czerwcu w Kijowie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.