Licznik Geigera

Oto nowa (tymczasowa) szefowa zarządu Zony

Kateryna Pawłowa. Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0
Kateryna Pawłowa. Fot. dazv.gov.ua / CC BY 4.0

W ostatnich dniach na Liczniku Geigera pojawiło się kilka artykułów poświęconych politycznym i biznesowym grom wokół Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia. Powodem jest postać Kateryny Pawłowej, która została pełniącą obowiązki szefowej zarządu Zony.

Pawłowa otrzymała powołanie 5 lutego po decyzji rady ministrów ukraińskiego rządu i podpisaniu dokumentów przez premiera Aleksieja Gonczaruka. Wcześniej pełniła ona funkcję szefowej Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Public Relations w zarządzie Zony.

Jakim życiorysem naukowym i zawodowym legitymuje się Pawłowa?

Ukończyła inżynierię energii na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Charkowie. Jest również absolwentką Akademii Rolniczej w duńskim Dalum. Ma ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe. Zna sześć języków obcych: angielski, chiński, duński, norweski, serbski i szwedzki. Otrzymała kilka nagród państwowych i wyróżnień za swoją pracę.

Pracę w Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia rozpoczęła w lutym 2017 r. Od tego czasu zrealizowała szereg projektów dotyczących m.in. rozwoju energii alternatywnych, nierozprzestrzeniania broni jądrowej, kontroli wywozu materiałów masowego rażenia, promieniowania i bezpieczeństwa jądrowego, bezpiecznego zarządzania odpadami radioaktywnymi. Była inicjatorką kilku konferencji międzynarodowych i seminariów. Poza tym realizowała projekty z NATO i krajami Unii Europejskiej.

Od stycznia 2020 r. Pawłowa jest członkiem eksperckiej grupy naukowej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

(dazv.gov.ua, CC BY 4.0)

Kateryna Pawłowa na czele zarządu Zony

Dojna krowa Zona?

Czarnobylska „Santa Barbara”