Polska ponownie w „czerwonej strefie”

Fot. CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

Fot. CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

23 października ukraińskie ministerstwo zdrowia rozszerzyło listę krajów, których obywatele po przekroczeniu granicy ukraińskiej muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. W tzw. „czerwonej strefie” znalazła się także Polska. Decyzja ta podyktowana jest znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 w naszym kraju. Wyjazd do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia nie jest niemożliwy, ale należy go odpowiednio wcześniej zaplanować i zarezerwować czas na wykonanie testu.

Obecnie przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej jest możliwe drogą lądową (tylko przejścia drogowe, komunikacja kolejowa wciąż jest zawieszona), a także lotniczą.

Wprowadzono obowiązek zainstalowania aplikacji mobilnej „Działaj w domu” („Дій вдома”). Aplikacja ta kontroluje daną osobę poprzez regularne powiadomienia, które są wysyłane w dowolnym momencie w ciagu dnia. Weryfikacja polega na zrobieniu i wysłaniu zdjęcia przy włączonej geolokalizacji telefonu komórkowego. Po otrzymaniu powiadomienia użytkownik aplikacji musi w ciągu 15 minut wysłać zdjęcie swojej twarzy. Co istotne, wiadomości nie są wysyłane w nocy.

Co istotne, aplikację można zainstalować tylko przy użyciu ukraińskiej karty SIM (+380). Uruchomioną aplikację z wpisanym adresem samoizolacji, należy pokazać podczas kontroli paszportowej na granicy. Podróżny ma określony czas od momentu przekroczenia granicy – to 24 godziny – na dotarcie pod wskazane w aplikacji miejsce. Więcej informacji o aplikacji na stronach internetowych gov.ua.

Podstawą do wcześniejszego zakończenia kwarantanny jest otrzymanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (metodą łańcuchowej reakcji polimerazy – RT PCR), przeprowadzonego nie później niż 48 godzin po wjeździe na teren Ukrainy. Szczegółową procedurę przejścia badania opisuje m.in. laboratorium Unilab, które ma swoje oddziały m.in. we Lwowie i Łucku. Wcześniejsze umówienie wizyty i wykonanie badania w drodze do Kijowa czy Sławutycza, może być dobrym rozwiązaniem dla osób podróżujących samochodem.

Badanie można wykonać także na lotniskach, tuż po wylądowaniu. Specjalne laboratoria pracują w portach lotniczych w Kijowie (Boryspol i Żuliany), we Lwowie i Charkowie.

Koszt badania RT-PCR waha się od 1,5 do 2 tys. hrywien (to w przeliczeniu od 225 do 300 zł). 

Kwarantanną nie są objęte m.in. osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia oraz dzieci poniżej 12 lat. Kwarantanny nie muszą odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Ukraina do tzw. „czerwonej strefy” zaliczyła poza Polską także m.in. Austrię. Belgię, Czechy, Francję, Irlandię, Słowację, Szwajcarię, Wielką Brytanię, USA. Najnowsza lista z 23 października jest dostępna tutaj.

Cały czas obowiązuje konieczność posiadania polisy zawierającej opcję ochrony w przypadku zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2.

Na Ukrainie potwierdzono dotąd (dane z piątku, 22 października) ponad 330 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 – 6164 osoby zmarło, a ponad 138 tys. wyzdrowiało. Tylko 22 października potwierdzono 7517 nowych przypadków.

Wyjazd do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia nie jest niemożliwy, ale należy go odpowiednio zaplanować. Formalności związane z uzyskaniem zgody na wstęp do Zony można – bez ponoszenia dodatkowych kosztów – załatwić w ciągu trzech dni roboczych. Należy pamiętać jednak o tym, że na granicy Zony wciąż obowiązują procedury tzw. kwarantanny adaptacyjnej. Wszystkim uczestnikom wyprawy mierzona jest temperatura, a w przypadku wykrycia osoby, której temperatura ciała przekracza 37,2 st. C, cała grupa nie zostanie wpuszczona do strefy wykluczenia. Podczas poruszania się po terytorium wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu należy mieć założoną na usta i nos maseczkę.