Licznik Geigera

Zobacz „Chornobyldorf. Operę archeologiczną” on-line

Fot. materiały prasowe / facebook.com/chornobyldorf

Już w najbliższą niedzielę, 8 listopada, o godz. 20.00 czasu polskiego będzie można obejrzeć „Chornobyldorf. Operę archeologiczną” on-line. Premiera tego wydarzenia odbyła się na przełomie października i listopada w kijowskim Arsenale Sztuki. Za przygotowanie spektaklu odpowiadają związani z Nową Operą kompozytorzy – Roman Hryhoriew i Ilja Razumejko.

Opera opowiada o potomkach ludzkości, którzy przeżyli serię katastrof spowodowanych przez człowieka, klimat, a także epidemii, i na gruzach elektrowni jądrowej budują postapokaliptyczną osadę. Próbują odtworzyć zaginiony świat wysokich technologii przy pomocy przedstawień archeologicznych – rytuałów, których instrukcje zawarte są w „Kodeksie Chornobyldorfu”.

Na podstawie znalezionego kodu rekonstruują fragmenty niegdyś wybitnej muzyki, nauki i filozofii, zmieniając formuły rozpadu radioaktywnego w mikrotonalne harmonie, starożytne instrumenty ludowe w generatory dźwięku i instrumenty laboratoryjne, mieszając fragmenty chrześcijańskich mszy z panteistycznymi obrzędami i polifonicznymi pieśniami ludowymi. Jednocześnie uniwersalne znaki i symbole, ponownie źle zinterpretowane, stopniowo rozpłyną się w białym szumie natury.

Szczegóły dotyczące streamu na YouTube dostępne są tutaj.

“Chornobyldorf. Opera archeologiczna”