„Uran: pogoń za czystą energią”

„Uran: pogoń za czystą energią” (oryginalny tytuł: „Uranium: Twisting the Dragons Tail”) to trzyczęściowy serial dokumentalny o uranie, jego historii i zastosowaniach. Został wyprodukowany w 2015 r. dla stacji telewizyjnych PBS i SBS. Prezenterem w filmie jest dziennikarz i fizyk dr Derek Muller. Polska premiera serialu odbyła się na antenach stacji TVN24 i TVN24 BIS.

Część 1: „Skała, która stała się bombą”

Derek Muller przedstawia uran i jego użycie w historii. W odcinku omówiono m.in. szereg promieniotwórczy uranowo-radowy, a także szkodliwe skutki promieniowania z radu powstającego podczas rozpadu uranu. Opisano także, jak wyglądała pierwsza bomba atomowa, a także skutki zbombardowania Hiroszimy pod koniec II wojny światowej.

Część 2: „Skała, która zmieniła świat”

Zastosowanie uranu po zakończeniu II wojny światowej zapoczątkowało erę atomową. Od tego czasu był on wykorzystywany jako źródło energii oraz w leczeniu raka. Derek Muller odwiedził Czarnobyl i Fukushimę, gdzie doszło do poważnych awarii nuklearnych.

Część 3: „Skała, która jest naszą przyszłością”

Odcinek przedstawia on uran jako część mitologii rdzennych mieszkańców tego kontynentu, którzy twierdzą, że wielki duch drzemie w podziemiach, a zakłócenie jego spokoju doprowadzi do ogromnej katastrofy. To wywołuje dyskusje na temat wydobywania uranu w Australii.