Licznik Geigera

„Historia nurka z Czarnobyla, który uratował świat” – spotkanie z Aleksiejem Ananienką

Fot. Kosharna / CC BY-SA 4.0
Fot. Kosharna / CC BY-SA 4.0

W sobotę, 23 listopada, podczas 27. edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw odbyło się spotkanie z likwidatorem skutków awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu Aleksiejem Ananienką. Oto relacja wideo z rozmowy, której organizatorem była firma turystyczna Aliena Tours.

Zobacz film:

„W maju 1986 roku kilka dni po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wraz z dwoma innymi nurkami brodząc w kanałach zalanych radioaktywną wodą odnalazł i przekręcił zawór, co umożliwiło wypompowanie wody ze zbiornika znajdującego się pod reaktorem bloku nr 4 w Czarnobylu.

Uważano wówczas, że nurkowie Ci ocalili pół Europy przed skażeniem spowodowanym prawdopodobnym drugim wybuchem w elektrowni. Aleksiej Ananienko wbrew temu co oglądaliście w serialu HBO, zgłosił się na ochotnika, aby dokonać tego bardzo ryzykownego czynu. Wówczas wszyscy byli przekonani, że on jak i pozostali nurkowie wcześniej czy później umrą na skutek choroby popromiennej.

W niedługim czasie po wykonaniu tej misji pojawiło się bardzo wiele legend i nieprawdziwych historii. Według jednej z nich, w którą wierzono jeszcze bardzo długo, Ananienko oraz drugi z nurków Bezpałow na skutek silnego promieniowania zmarli w szpitalu w Moskwie w ciągu dwóch tygodni i zostali pochowani w szczelnych, ołowianych trumnach.

Aleksiej jednak wciąż żyje i miewa się całkiem dobrze. Jest ostatnim z trzech nurków, który może dać świadectwo tego co się działo zaraz po katastrofie w Czarnobylu” – pisali organizatorzy w zapowiedzi spotkania z likwidatorem.