Już 120 000 turystów w Zonie

Blisko 120 000 turystów odwiedziło w tym roku Czarnobylską Strefę Wykluczenia – informuje Organizacyjno-Techniczne i Informacyjne Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Według najnowszych danych COTIZ-u, od 1 stycznia do 30 listopada br. do Zony przyjechało 119 406 osób. Co więcej, listopad był pierwszym miesiącem 2019 r. o największym spadku liczby odwiedzających. W stosunku do września o ponad 5 tysięcy osób zmalała liczba turystów w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

Ten rok jest pod względem liczby turystów rekordowy. Zarząd Zony upatruje ten fakt w niezwykłej popularności serialu HBO „Czarnobyl” oraz wprowadzonych ułatwieniach dla odwiedzających. Ale nie tylko.

– Większość odwiedzających przyjechała do Zony latem i wczesną jesienią. Piękne krajobrazy, komfortowe warunki przebywania, możliwość dotarcia do miejsca, które wywołuje dużo strachu, a tak naprawdę jest całkiem bezpieczne dla ludzi – te czynniki pomogły osiągnąć obecne wyniki. Jednak pod koniec jesieni i zimą Zona zaczyna „straszyć” chłodną pogodą. To początek sezonowego spadku frekwencji – mówi Kiryło Harnyk, zastępca dyrektora Organizacyjno-Technicznego i Informacyjnego Centrum Zarządzania Strefą Wykluczenia.

COTIZ zaznacza, że większość turystów to obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 80 proc. wszystkich odwiedzających Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

(cotiz.org.ua)

Sto tysięcy turystów w Zonie