Licznik Geigera

Nie żyje Anatolij Koljadin (1949-2023)

Fot. Archiwum Anny Korolewskiej i Muzeum Narodowego "Czarnobyl" w Kijowie

12 października zmarł Anatolij Fiedorowicz Koljadin – inżynier wydziału automatyki termicznej i pomiarów elektrowni jądrowej w Czarnobylu, likwidator skutków awarii czwartego bloku. O jego śmierci poinformowała Anna Korolewska z Muzeum Narodowego „Czarnobyl” w Kijowie.

– Dziś w nocy po długich, siedmioletnich zmaganiach z poważną chorobą zmarł Anatolij Fiedorowicz Koljadin. Stały, silny, odważny, a jednocześnie bardzo ciepły i wrażliwy człowiek, prawdziwy przyjaciel – napisała Korolewska w swoim wpisie na Facebooku.

Jak zaznaczyła, znała się z Koljadinem od ponad 30 lat. – Widywaliśmy się bardzo często. Skutecznie wspierał wszystkie moje pomysły i inicjatywy muzealne, pomagał je realizować. Zawsze zadziwiała mnie jego energia, różnorodne zainteresowania, wytrwałość i zdecydowana postawa obywatelska – napisała.

Anatolij Koljadin rozpoczął pracę w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1978 r. Najpierw był monterem, potem szefem zmiany wydziału automatyki cieplnej i pomiarów. Wraz z rodziną mieszkał w Prypeci. Tam też urodził się jego syn.

Feralnego dnia, 26 kwietnia 1986 r., przybył do elektrowni o godz. 5.30. Zajmował się kontrolą i awaryjnym wyłączeniem trzeciego bloku reaktorowego, a także spuszczeniem wody z dolnych, znajdujących się już pod reaktorem, poziomów III bloku energetycznego. Pracował do godz. 14.00. Otrzymał dawkę promieniowania 100 berów. Po specjalistycznym leczeniu powrócił do pracy w elektrowni. Pracował w obiekcie „Ukrycie” do 1998 r. Odszedł ze względu na stan zdrowia.

Jak jednak podkreśla Anna Korolewska, Koljadin „nigdy nie uważał się za osobę niepełnosprawną”. Zaangażował się więc w działalność społeczną. Został szefem rady funduszu na rzecz osób niepełnosprawnych w Kijowie i obwodzie kijowskim. Był także dziennikarzem i redaktorem magazynu „Post Czarnobyl”. Utworzył organizację likwidatorów z 1986 r. – Ogólnoukraiński Związek Likwidatorów-Inwalidów „Czarnobyl-86”, w celu ochrony ich praw socjalnych. Jego działania zatrzymał w 2016 r. udar i w konsekwencji paraliż.

Fot. Archiwum Anny Korolewskiej i Muzeum Narodowego „Czarnobyl” w Kijowie.