Licznik Geigera

Uniwersytet Czarnobylski

Fot. chernobyl-tour.com
Fot. chernobyl-tour.com

10 marca w Kijowie odbędzie się prezentacja nowej inicjatywy skierowanej do przyszłych przewodników. Uniwersytet Czarnobylski to państwowy kurs dla osób, które chcą oprowadzać turystów po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

Jak czytamy na stronach internetowych firmy Chernobyl Tour, „Uniwersytet Czarnobylski to nowoczesny projekt edukacyjny”, który zrzesza uniwersytety, instytuty badawcze, wiodących naukowców, artystów i bezpośrednich uczestników likwidacji skutków awarii w czarnobylskiej elektrowni jądrowej w dążeniu do „zmiany dotychczasowego poglądu na Czarnobylską Strefę Wykluczenia i wydarzenia z 1986 r.”

Uniwersytet Czarnobylski wyrósł z programu wycieczek naukowych organizowanych przez Chernobyl Tour, w których uczestniczyły wiodące uniwersytety z całej Europy oraz Ameryki Północnej. Inicjatywę zapoczątkował Siergiej Mirnyj – likwidator i założyciel firmy Chernobyl Tour.

Pierwszy kurs rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zdobyta przez jego słuchaczy wiedza pozwoli im otrzymać pracę z zapłatą 2300 hrywien dziennie (w przeliczeniu ok. 350 zł).

Słuchacze, którzy pomyślnie ukończą kurs, otrzymają państwowy certyfikat. W przygotowanie programu Uniwersytetu Czarnobylskiego zaangażowane są wiodące państwowe, prywatne i naukowe ukraińskie organizacje. To m.in. Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie (Katedra Turystyki, Instytut Studiów Podyplomowych, Instytut Bezpieczeństwa Radiologicznego, Ukraiński Instytut Naukowo-Doświadczalny Radiologii Rolnej).

Wśród prowadzących zajęcia będą naukowcy, lekarze, inżynierowie, bezpośredni uczestnicy likwidacji skutków awarii w Czarnobylu, a także przewodnicy z firmy Chernobyl Tour. Zajęcia będą odbywać się wieczorami.

Jak informują organizatorzy, „podstawą koncepcyjną kursu jest spojrzenie na katastrofę w Czarnobylu – historię eksplozji i jej wielowymiarowe konsekwencje – jako zjawisko, aby zrozumieć i odpowiednio opowiedzieć zarówno o znaczeniu promieniowania, jak i czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.”

„Kurs opiera się na najbardziej aktualnej i sprawdzonej wiedzy, która rozwiewa wiele szkodliwych i zakorzenionych już strasznych mitów na temat Czarnobyla i promieniowania. Zwrócono uwagę nie tylko na negatywne, ale również pozytywne konsekwencje Czarnobyla, w szczególności w sferze politycznej i kulturalnej, na osiągnięcia wspólnoty światowej, a także państwa i narodu Ukrainy w minimalizowaniu szkód spowodowanych wybuchem” – czytamy na stronach internetowych Uniwersytetu Czarnobylskiego.

Główne punkty programu kursu:

  • tło wypadku w Czarnobylu
  • awaria w elektrowni
  • biofizyczne skutki promieniowania jonizującego na organizmy żywe i systemy ekologiczne oraz ich reakcje ochronne na promieniowanie
  • dozymetria
  • bezpieczeństwo radiologiczne
  • wpływ informacji o promieniowaniu na ludzi i społeczeństwo
  • Czarnobylska Strefa Wykluczenia i tereny przyległe
  • praca przewodnika w Zonie
  • zadania i perspektywy turystyki w Czarnobylu.

Kurs obejmuje wykłady, zajęcia praktyczne, wycieczki m.in. do instytutów naukowych, Muzeum Narodowego „Czarnobylu” i strefy wykluczenia, a także przygotowanie i obronę naukową wycieczki tematycznej.

Prezentacja programu odbędzie się we wtorek, 10 marca w Kijowie. Wezmą w niej udział pełniąca obowiązki szefowej Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Kateryna Pawłowa, prof. Serhij Kwasza – prorektor ds. edukacyjnych i wychowawczych Narodowego Uniwersytetu Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie, likwidator Siergiej Mirnyj i dyrektor firmy Chernobyl Tour Jarosław Jemelianenko.

To już kolejna tego typu inicjatywa skierowana do osób, które chcą zostać przewodnikami w strefie wykluczenia. Wcześniej swoją ofertę ogłosiła GAMMA Travel, która założyła „Szkołę przewodników czarnobylskich”. Szczegóły poniżej:

Szkoła przewodników czarnobylskich