Fakty i mity – wykład dr. inż. Marka Rabińskiego

W Liczniku Geigera przyszła pora na wykład eksperta. Jaka była geneza i przebieg awarii w Czarnobylu? Jak prowadzono likwidację skutków awarii? Jak wygląda Strefa Wykluczenia obecnie? Jaki był odbiór społeczny tego wypadku? Jakie są fakty, a co jest wyłącznie mitem? Na te pytania odpowiada dr. inż. Marek Rabiński.

Przedstawiamy wykład dr. inż. Marka Rabińskiego na temat katastrofy jądrowej w Czarnobylu, jaki odbył się w ramach XVI Festiwalu Nauki w Warszawie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 27 września 2012 r.

To jeden z najważniejszych wykładów w języku polskim, dotyczących katastrofy w Czarnobylu, jaki można znaleźć w internecie.

Materiał wideo pochodzi z kanału Wszechnica FWW na YouTube:

Dr inż. Marek Rabiński, jest z wykształcenia energetykiem jądrowym. Pracuje w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, gdzie specjalizuje się w dziedzinie fizyki i inżynierii plazmy. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego i Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej. W Strefie Wykluczenia był wielokrotnie. Jest jedną z najlepiej zorientowanych osób w Polsce w tematyce awarii w elektrowni czarnobylskiej, likwidacji jej skutków oraz aspektów socjalno-środowiskowych.