Polacy nagrodzeni za sprowadzenie bezdomnego psa z dachu arki

Grzegorz Sobczuk i Łukasz Zawadzki – alpiniści przemysłowi pracujący dla konsorcjum Novarka, zostali nagrodzeni przez SPCA International i Clean Futures Fund – międzynarodowe organizacje zajmujące się m.in. pomocą dla bezdomnych i dzikich zwierząt. Polacy pod koniec lutego br. uratowali bezdomnego psa, który utknął na dachu nowego sarkofagu nad zniszczonym reaktorem numer 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Do zdarzenia doszło 22 lutego. Pracownicy elektrowni jądrowej w Czarnobylu odkryli, że na dachu nowego sarkofagu znajduje się bezpański pies. Zwierzę dostało się tam po zewnętrznej klatce schodowej, która znajduje się w pobliżu komina wentylacyjnego budowli.

Polscy alpiniści przemysłowi wspięli się na dach konstrukcji i zeszli do psa, który zatrzymał się na pierwszym śniegołapie. Psiak został wsadzony do worka, przymocowany do uprzęży jednego z alpinistów i wciągnięty na dach. Stamtąd zwierzę zostało bezpiecznie sprowadzone na ziemię. Psa od Polaków odebrał Siergiej Panczenko – jeden z ukraińskich pracowników Novarki. On również został uhonorowany przez SPCA International i Clean Futures Fund.

Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów z podziękowaniami odbyła się w sobotę, 21 kwietnia, w restauracji Stary Tallinn w Sławutyczu.

Zobacz wideo z akcji ratowania psa:

Zobacz zdjęcia z wręczenia dyplomów:

Fot. Łukasz Zawadzki

Fot. Łukasz Zawadzki

Fot. Łukasz Zawadzki

Fot. Łukasz Zawadzki

Fot. Łukasz Zawadzki

Fot. Łukasz Zawadzki

Organizacja Clean Futures Fund prowadzi akcję pod hasłem „Psy Czarnobyla”. Polega ona na humanitarnym ograniczaniu populacji bezdomnych zwierząt w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, tj. sterylizacji i kastracji. Pomoc może każdy, wpłacając dowolną kwotę na stronie internetowej akcji.

Pieniądze są przeznaczane na zakup szczepionek, środków znieczulających i materiałów medycznych potrzebnych do zabiegów weterynaryjnych.