Licznik Geigera

29 listopada 2016 r. rozpocznie się nowa historia Czarnobyla

Fot. Tomasz Róg

Na tę informację cały świat czekał od dawna. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała, że 29 listopada 2016 r. zakończona zostanie budowa nowej Arki.

Arka to największa ruchoma konstrukcja na świecie. Jej wysokość wynosi 110 metrów. Jest długa na 150 metrów i szeroka na 260 metrów. Całkowita masa to ponad 31 tysięcy ton. Nowy sarkofag był budowany w odległości około 250 metrów od 30-letniej, znajdującej się już w opłakanym stanie konstrukcji.

– Nasunięcie Arki na obiekt „Ukrycie” Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu będzie pomyślnym zwieńczeniem ogromnego projektu w dziedzinie bezpieczeństwa radiologicznego, w który włączyło się 28 krajów całego świata i początkiem transformacji całego obiektu w ekologicznie bezpieczny system – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Jak informują ukraińskie władze, w listopadzie 2017 r. rozpoczną się pierwsze prace przy demontażu niestabilnej, starej konstrukcji. Wedle projektu, Arka ma być eksploatowana przez kolejnych 100 lat.

Szczegółowy program działań związanych z przesunięciem Arki zostanie ogłoszony w terminie późniejszym.

Historia Arki sięga 1992 r., kiedy to ukraiński rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt konstrukcji, która miałaby zastąpić pospiesznie zbudowany sarkofag. Zgłoszono 394 pomysłów. Za najlepszy uznano projekt, który miał zostać wybudowany obok zniszczonego bloku reaktora, a następnie nasunięty na stary sarkofag. Dzięki temu zredukowano ryzyko groźnego dla zdrowia napromieniowania pracujących przy budowie pracowników.

Kontrakt na budowę w 2007 r. zdobyło francuskie konsorcjum Novarka, w skład którego wchodzą firmy Vinci Construction Grand Projects i Bouygues Travaux Publics. Jako podwykonawcy przy budowie pracowały także firmy amerykańskie, włoskie, tureckie i ukraińskie, a wśród pracowników byli nawet Polacy.

Fundusze na budowę Arki zbierał Międzynarodowy Fundusz Czarnobylski „Ukrycie”, działający przy Europejskim Banu Odbudowy i Rozwoju. Początkowo ideę wsparło 20 krajów i Unia Europejska. Dziś to już 28 państw.

Całkowity koszt realizacji szerokiego planu zabezpieczenia zniszczonego reaktora wynosi około 2,15 miliarda dolarów. EBOR oszacował, że sama budowa Arki to koszt około 1,5 miliarda dolarów.

Ta informacja została opublikowana również na stronach RMF24.pl.